Erzurum Göğermiş Peynir Nasıl Üretilir? Faydaları Nelerdir?

Göğermiş Peynir Nasıl Üretilir? Faydaları Nelerdir?

Göğermiş Peynir Aslında Bir Civil Peynir Hikayesidir ve Halkanın Son Zinciridir.

Merhabalar, Ersalim Gıda'dan Selamlar...

Öncelikle civil peyniri tanıyalım; Erzurum coğrafyasında uzun yıllardır tüketilen bu peynir Ersalim ailesi olarak köylerden topladığımız günlük taze sütün bir kısım yağının alınması ve uzun süre kaynatılmasından  oluşan diğer ismiyle tel peyniri dediğimiz lezzetli bir ürünüdür. Bu civil peynirin başlangıç aşamasıdır. Suyunu tamamıyla süzene kadar peynir ezilir ve bir müddet beklenir. Suyunun tam süzülmesi sonucunda peynir Derilere veya Büyük bidonlara hava almayacak ve boşluk kalmayacak şekilde basılır ve bu bidonlar üzerleri lor peynir ile sıkıca kapatılır ve soğuk alanlara konulur. Doğal yollarla beklenerekten ortalama 4 ila 6 aylık süreçte peynir yeşillenmeye yani göğermeye başlar yavaş yavaş Erzurum Ersalim Göğermiş Peyniri son halini almaya başlar.

Erzurum Ersalim Göğermiş Peynirin Faydaları Nelerdir?

- En önemli ve en belirgin faydası peynirin doğal yollarla sonucu oluşan antiseptik maddelerdir. Kısacası doğal antibiyotik oluşturmasıdır.

- Geçirdiği fermente sürecinden sonra açığa çıkan enzimlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği net bir şekilde belirgin faydalarından bir tanesidir.

- Kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

-Tam bir vitamin deposudur.

- İçerisinde bulunan minarelerin sizi dinç tutacağını söylemek mümkündür

- Eklem ve kemik dokularınızı güçlendirmeye yardımcıdır.

Erzurum Ersalim Gıda olarak 40 yıldır olduğu gibi sizin için sağlıklı yöresel ve tabi yollardan elde edilmiş süt ürünlerimizi sizlere ulaştırmanın mutlu gayreti içerisindeyiz.

Erzurum Ersalim Gıda göğermiş peyniri nasıl üretilir, erzurum göğermiş peynirinin faydaları ve göğermiş peynir ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın...

 Göğermiş Peynir ürünümüzü incelemek ve satın almak için tıklayınız.